Sypialnia idealna

Jak stworzyć sobie sypialnię idealną?

Mając możliwość wyboru pomieszczenia na sypialnię, warto brać pod uwagę kilka czynników, wpływających na komfort późniejszego użytkowania naszej wymarzonej strefy relaksu. 

Oczywiście nie zawsze decyzja podjęta jest z zachowaniem wszystkich najważniejszych aspektów, bo teoria nie w każdym przypadku może być wprowadzona w życie.
 Najłatwiej jest, gdy budujemy dom według własnego projektu, a najtrudniej, gdy kupujemy gotowe mieszkanie lub dom i o jego zakupie decydują inne, według nas, ważniejsze czynniki. 


1. Jeśli to możliwe, zaplanujmy sypialnię w zacisznej części domu, jak najdalej od strefy dziennej.
2. Idealny kierunek okien w sypialni, to wchód, budzimy się wtedy razem ze słońcem, co jest zgodne z naszym zegarem biologicznym, natomiast przyjemny chłód i kojący półmrok wieczoru na pewno będzie nam sprzyjał podczas zasypiania. Niekorzystne usytuowanie okien sypialni, to zachód, wtedy gorące, letnie wieczory mocno mogą nagrzać i zalać światłem sypialnię.
3. Sypialnię dobrze jest usytuować od strony, gdzie nie mamy ruchliwej drogi, zapobiegnie to dochodzeniu do pomieszczenia hałasu ruchu ulicznego. Jeśli nie mamy możliwości wyboru korzystniejszej strony, warto pomyśleć o zewnętrznych roletach, które skutecznie ochraniają sypialnię nie tylko przed hałasem, ale też przed ciepłem.

SYPIALNIA IDEALNA
Jak urządzić własną sypialnię, by była idealna? To pytanie może spędzać sen z powiek nowym nabywcom mieszkań i domów. To w końcu sypialnia jest miejscem, gdzie większość z nas spędza jedną trzecią swojej doby, strefą relaksu oraz wypoczynku. 
Tworzenie idealnej sypialni warto zacząć od wyboru łóżka. Chociaż na rynku jest wiele ciekawych propozycji, to jednak trudno znaleźć tą jedyną. Warto zastanowić się, więc, jaki wymiar nam odpowiada i jednocześnie jaka wielkość będzie pasować do naszej sypialni, by łóżko nie zdominowało wnętrza. Takie meble muszą odznaczać się wysoką jakością.
Idealne łóżko musi mieć solidną ramę. Jeśli zdecydujemy się na drewniane łóżko, możemy być spokojni, że nie będzie nam skrzypieć i wydawać dziwnych dźwięków. Na rynku istnieje również ogromny wybór łóżek tapicerowanych, kontynentalnych, które wyróżniają się komfortem i designem wśród tych tradycyjnych. 
Oprócz należy pamiętać o kupnie rzeczy najważniejszej: materaca. Obecnie oferta materacy jest bardzo duża. Niektóre z nich posiadają piankę termoelastyczną, która dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia komfortowy sen. Inne mają sprężyny czy piankę wysokoelastyczną. Twardość materaca należy wybierać w sposób indywidualny, polecamy odwiedziny w profesjonalnym salonie oferującym wyposażenie sypialni i przetestować materac, by wybrać taki, który w pełni spełni nasze oczekiwania. Z takim łóżkiem każda sypialnia stanie się idealna.
Pamiętajmy, że sen jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego i pełnego energii życia.

Autor: Wojciech Daczkowski 09 Nov, 2019
Kiedy stajemy przed decyzją o aranżacji sypialni dla naszego dziecka, często zapominamy o walorach użytkowych tego pomieszczenia przedkładając ponad to walory estetyczne. Oczywiście, inaczej urządzimy pokoik dla niemowlaka, inaczej dla 3-4 latka, a inaczej dla nastolatka. Od czego należy zacząć? Od sprecyzowania potrzeb naszego dziecka. Sypialnia dla niemowlaka powinna być przede wszystkim charakteryzować się użytecznością, ergonomią, na ostatnim miejscu rozważamy walory estetyki oraz dekoracji. Małe dziecko potrzebuje naszej uwagi, pielęgnacji. Należy przeanalizować oraz rozplanować ułożenie mebli w pokoju, aby zagwarantować miejsce do spania, pielęgnacji i karmienia, czyli łóżeczko, przewijak i ewentualnie fotel, na którym mama będzie mogła karmić dziecko. Przydatne przybory powinny być łatwo dostępne, na przyborniku lub regale blisko przewijaka. Nie przesadzajmy z ilością pluszowych zabawek w dziecięcym łóżeczku; w tym czasie najważniejsi są rodzice. Przy 3-4 latkach, urządzenie pokoju wydaje się trudniejszym zadaniem, ważna jest zarówno estetyka pokoju, jak i jego użyteczność. W pokoju powinno się znaleźć wygodne łóżko, miejsce na zabawę wraz z miejscem do przechowywania zabawek, regał na książki, przybory do rysowania, malowania, stolik i krzesełko oraz ewentualny kącik do czytania z rodzicami. Do pokoi maluchów poleca się ściany pomalowane farbą tablicową i tablice manipulacyjne. Jak urządzimy pokój dla nastolatka? Oczywiście wygodne łóżko, biurko z lampką oraz regały i szafki na rzeczy młodego człowieka. Będąc nastolatkiem odkrywamy swoje pasję, rozwijamy zainteresowania, jedna pasja może szybko zastąpić inną, dlatego wystrój będzie zależał od zainteresowań. Z pewnością pokój powinien być funkcjonalny i zapewniać komfort w odpoczynku oraz pracy i nauce.
Autor: Wojciech Daczkowski 09 Nov, 2019
Fakty i mity o twardości materaca Od wielu lat wyznacznikiem jakości materaca jest jego twardość. Wielu klientów jest zdania, że dobry materac, to twardy materac; naszym zdaniem są tego dwie genezy. Po pierwsze, dawniej kupowało się wyposażenie mieszkania na lata, zakupiona wersalka służyła 30 lat; stare modele pralek czy zamrażarek wciąż służą na działkach czy w spiżarniach. Po drugie, brak było świadomości i kultury snu, nie przywiązywało się wagi do tego, na czym się śpi i czy to jest wygodne. Twarde podłoże wystarczało na długo, bo się nie odkształcało, nie tworzyło fałd i wgłębień. Niestety skutków tego podejścia nie musimy dziś daleko szukać, wiele osób w średnim wieku cierpi z powodu problemów z kręgosłupem, narzeka na jakość snu. Co zatem jest nam potrzebne, aby spać wygodnie i wypocząć? Czy na pewno twardy materac? Okazuje się, że nie! Nie należy popadać w przesadę z twardością materaca, gdyż prowadzi to do zbytniego obciążania stawów w cięższych partiach ciała, uniemożliwiając podparcie odcinka lędźwiowego przy leżeniu na plecach. Jaki zatem będzie właściwy wybór? H2 czy H3? Nomenklatura ta na stałe zagościła na rynku materacy. W pewnym sensie gubiła ona poszukiwaczy właściwego materaca, gdyż zbyt mocno upraszczała ten proces. Naturalnie, H2 do 80 kg wagi, H3 powyżej. Więc po co tyle materacy? Wystarczyłyby dwa do wyboru i każdy byłby usatysfakcjonowany. Nic bardziej mylnego. Nasza waga jest jednym z czynników, które możemy brać pod uwagę przy wyborze materaca, ale bardziej istotny jest stosunek wzrostu do wagi i powierzchni ciała. Inny będzie nacisk na materac osoby mierzącej 190 cm i ważącej 80 kg, w porównaniu do osoby mierzącej 165 cm i ważącej 80 kg. Waga będzie skoncentrowana na mniejszej powierzchni; osoba niższa bardziej zagłębi się w materac, odczuwając większą miękkość. Warto zauważyć, iż nie ma standaryzacji twardości. To, co jest twardością H2 u jednego producenta w jednym z materacy w jego ofercie, może być inaczej odczuwalne nawet w innym modelu tego samego producenta, nie wspominając już o innych modelach z gamy innych producentów. W związku z tym, od kilku lat obserwuje się trend odchodzenia od określania twardości materaca. Co zatem jest ważniejsze od twardości? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ułożenie naszego ciała na powierzchni materaca, jego prawidłowe podparcie przy jednoczesnym korzystnym dla nas odczuciu komfortu. Ten komfort to właśnie twardość i nie pozwólmy sobie wmawiać, jaka twardość jest dla nas najlepsza, bo nasze ciało najlepiej ją rozpozna. Należy porównać kilka modeli materacy, aby poczuć, który najbardziej nam odpowiada. Takie porównanie należy zrobić rzetelnie samemu, nie słuchając porad oraz sugestii partnera, doradcy, sprzedawcy. Bo to my będziemy spać na tym materacu, a nie sprzedawca.
Autor: Wojciech Daczkowski 28 Sep, 2019
Jak samodzielnie wybrać materac do sypialni? Wskazówki dotyczące doboru odpowiedniego materaca.
Pokaż więcej
Share by: